Trwa wczytywanie produktów

Różnica pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK a RGB

 


Różnica pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK a RGB 

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest różnica pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK a RGB? Czy ta różnica widoczna jest gołym okiem? Masz wątpliwości, która przestrzeń kolorystyczna jest odpowiednia dla Twojego projektu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 


Dlaczego kolory na wydruku różnią się do kolorów w programie graficznym?
 


Z pewnością wielu z Was zastanawiało się dlaczego wydruk różni się od pierwowzoru, który widoczny jest w programie graficznym. Spore grono osób zdecydowanie winowajcę znalazłoby w postaci własnego, starego sprzętu. Jak się jednak okazuje, cała wina nie leży tylko i wyłącznie po stronie sprzętu. Ta permanentna sytuacja związana jest w kilkoma aspektami. A mianowicie ekran komputera generuje zupełnie inne światło, aniżeli wydruk na papierze. Fakt ten sprawia, że kolory w programie graficznym są bardziej wyraziste i nasycone od tych, które możemy podziwiać na wydruku. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny i podstawowy powód takich różnic. 


CMYK i RGB - czyli dwie podstawowe palety kolorów. 


Jak się okazuje głównym powodem widocznych różnic między grafiką, a wydrukiem jest stosowanie różnych przestrzeni barw. Obecnie wyróżniamy dwie podstawowe przestrzenie kolorystyczne: RGB i CMYK. 


RGB – czyli z angielska Red, Green, Blue – to paleta barw bazująca na trzech podstawowych kolorach, czyli czerwonym, zielonym i niebieskim. Pozostałe barwy uzyskujemy dzięki umiejętnemu wymieszaniu tych trzech podstawowych kolorów. 

CMYK – po angielsku Cyan, Magenta, Yellow i Black – czyli paleta złożona z 4 podstawowych kolorów: błękitny, amarantowy, żółty i czarny. Przy wydrukach na wszystkich rodzajach urządzeń, używamy właśnie ten zbiór barw. 


Jakie są podstawowe różnice pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK i RGB? 

Pierwszą różnicą, która zauważalna jest po przeczytaniu opisu z powyższego akapitu, jest zupełnie inna baza kolorów, z których zbudowane są te przestrzenie barw. Kolejną różnicą jest kolor przestrzenią, jaki uzyskamy po nałożeniu na siebie wszystkich podstawowych barw. W przypadku RGB będzie to biały, natomiast w CMYK - kolor zbliżony do czerni. 

Warto wiedzieć, że paletę barw RGB używamy w urządzeniach elektronicznych. Natomiast CMYK stosujemy w materiałach drukowanych. Stąd widoczne różnice. Pamietajmy również, że ekran komputera posiada znacznie większą głębie. Wiąże się to z tym, że monitor emituje światło, a karta papieru je pochłania. 

Jak widać różnice pomiędzy przestrzenią kolorystyczną CMYK i RGB są znaczące. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał wiele Twoich wątpliwości. Jeśli wciąż masz pytania, to skontaktuj się z nami śmiało. Nasi eksperci czekają na Ciebie!