Druk wielkoformatowy co powinieneś wiedzieć?

Druk wielkoformatowy - co powinieneś wiedzieć? 

druk-wielkoformatowy

Druk wielkoformatowy, jest niczym innym jak cyfrowym drukiem, który wykorzystywany jest w celu otrzymania materiałów o bardzo wysokiej jakości. Tego typu wydruki realizuje się w przypadkach materiałów umieszczanych zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wobec czego nadaje on się świetnie w celach reklamowych lub informacyjnych Twojej firmy. Dużą zaletą jest też niemalże brak ograniczenia zarówno pod kątem wielkości jak i samego kształtu końcowego druku wielkoformatowego.

Wydruki wielkoformatowe produkuje się na odpowiednim materiale, który zostanie wybrany przez klienta, przy pomocy naszych specjalistów od druku. Właściwe dobranie materiału do druku w stosunku do miejsca, w którym baner będzie się prezentował, jest niezwykle ważne – mowa tutaj o trwałości i jakości nadruku. Możliwe jest wyprodukowanie na przykład baneru reklamowego na folii, papierze lub odpowiednim materiale banerowym – dzięki czemu powinien on się prezentować dobrze w każdych warunkach pogodowych i miejscowych.

Oczywiście druk wielkoformatowy, to nie tylko ogromne banery, umiejscowione przy drogach, tablicach czy elewacji budynków. Technologia ta umożliwia wykonanie nieco mniejszych rollup-ów, kasetonów czy potykaczy, które doskonale prezentować będą się wewnątrz budynków, podczas różnego rodzaju targów branżowych czy wydarzeń kulturalnych, jest to wspaniała wizytówka Twojej firmy w przestrzeni publicznej.

Solwent czy lateks – co wybrać?

Dla laika, który nie zna się dokładnie w kwestiach wydruków wielkoformatowych, może to być bardzo trudne pytanie i nie będzie znał na nie odpowiedzi. Zarówno druk solwentowy, jak i lateksowy dobrze nadają się na ekspozycję zewnętrzną, jednak różnią się one dokładnością wykonania i ceną druku. 

Technika solwentowa jest niczym innym jak drukiem atramentowym na bazie rozpuszczalników organicznych. Dobrze sprawdza się podczas nadruków materiałów, na których atramenty wodne się nie przyjmują. Ten rodzaj realizacji jest niezwykle trwały, atrament wytrzymuje działanie wielu czynników – między innymi ultrafioletu i wytrzymuje nawet do kilku lat. Główną wadą solwentu jest mniejsza dokładność, niż w przypadku atramentów na bazie wody – nie stanowi to jednak problemu przy druku wielkoformatowym. 

Technika lateksowa to z kolei dużo dokładniejsza i podobnie odporna na czynniki zewnętrzne technika druku na klasycznych lub nietypowych materiałach. Co ciekawe atramenty lateksowe uważa się za obecnie najbardziej ekologiczne, w porównaniu do solwentu lub eko-solwentu, dzięki wodnej bazie atramentu. W związku z tym, że w większej części składu znajduje się woda, tego typu nadruki należy jeszcze wysuszyć w temperaturze powyżej 100*C, w celu odparowania wody. Wadą tej techniki jest cena - niestety, ale ekologiczne rozwiązanie jest także droższe w perspektywie druku solwentowego. 

W wyborze odpowiedniego rodzaju techniki pomogą specjaliści Drukarni KiD, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Szczególnie że często drukarnie wielkoformatowe mają bardzo dużą rozbieżność cenową w porównaniu do jakości wydruku. Wrocławska drukarnia oferuje nie tylko świetną jakość wydruku, ale także bardzo konkurencyjną cenę. Wszystkich potrzebnych informacji mogą Państwo szukać na stronie oraz w bezpośrednim kontakcie z firmą drukarską.

Przykłady zastosowań druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy wykorzystywany jest przede wszystkim w świecie reklam. Lista jego zastosowań jest długa i ściśle wiąże się z formatami nośników reklamowych, miejscem ich użycia oraz materiałem zadruku. Druk wielkoformatowy stosuje się m.in. przy tworzeniu:


 • bilbordów, 
 • banerów, 
 • flag firmowych, 
 • flag do winderów, 
 • ścianek tekstylnych, 
 • roll-up’ów, 
 • folii reklamowych, 
 • papierów samoprzylepnych różnego zastosowania, 
 • fototapet, 
 • wielkoformatowych obrazów, 
 • plakatów w dużym formacie, 
 • innych rodzajów reklam w dużym formacie, 
 • elementów dekoracyjnych wnętrz wedle indywidualnych projektów.  

Dodać warto, że druk wielkoformatowy może być jedno lub dwustronny, kolorowy lub czarno-biały, a także wykonywany na papierze o różnej gramaturze i z różnymi powłokami uszlachetniającymi. Oferta Drukarni KiD obejmuje zatem różne rodzaje materiałów i opcji personalizacji. Klienci wybierają między wieloma rodzajami papieru, tkanin czy materiałów PVC. Nasz dział graficzny pomaga przy tworzeniu efektownych grafik. 


Druk wielkoformatowy a zintegrowane kampanie reklamowe 

Wybierając reklamę w formie druku wielkoformatowego, warto zastanowić się nad zintegrowaną kampanią marketingową, która pozwoli na zintensyfikowanie planowanego efektu. O czym mowa? Przede wszystkim o zwiększeniu zasięgu reklamy, która stworzy spójny przekaz nie tylko w przestrzeni miejskiej, ale także w Internecie! Druk wielkoformatowy od lat wykorzystywany jest przez duże marki do tworzenia zapadających w pamięć treści, które zachęcają również do śledzenia kampanii w mediach społecznościowych. 


Wielkoformatowy bilbord to zatem fundament dla wielu kolejnych reklam firmy, które umożliwią promowanie usług/produktów, zwiększanie świadomości konsumentów czy budowanie wizerunku marki. Jeśli nie wiesz, jak zintegrować swoją kampanię reklamową z nośnikami opartymi o druk wielkoformatowy, zgłoś się do naszych specjalistów. Nasz dział graficzny wie, jak stworzyć chwytliwą szatę graficzną: tę przyciągającą wzrok odbiorców czy nawet angażującą ich i zachęcającą do określonej aktywności! 

Projektowanie reklam a druk wielkoformatowy 

Druk wielkoformatowy pozwala na stworzenie wyjątkowych reklam. Aby zmaksymalizować wyniki, należy jednak w odpowiedni sposób je zaprojektować, w czym pomogą Ci eksperci z działu graficznego Drukarni KiD! Wiemy, jak opracowywać reklamy wielkoformatowe, by we właściwy sposób wykorzystać potencjał ich skali. Dużą uwagę skupiamy na szacie graficznej oraz kolorystce, które mogą sprawić, iż Twoja reklama stanie się nie tylko zauważalna, ale silnie oddziałowująca na świadomość oraz podświadomość odbiorców. 

Projektujemy również reklamy wielkoformatowe, w tym bilbordy tak, aby  były czytelne i skupiały wzrok nawet z daleka. Efektywne elementy graficzne, wyraziste czcionki, kreatywność i zabawa konwencją – to uniwersalny klucz, o którym warto pamiętać! Niebywale ważna jest też jakość: druk wielkoformatowy realizowany przez Drukarnię KiD to gwarancja doskonałej rozdzielczość, wysokiego nasycenia kolorów oraz ich głębi. 

Jaka rozdzielczość zdjęcia do druku wielkoformatowego? 

Jeśli jesteś zainteresowany drukiem wielkoformatowym, zapraszamy Cię do naszej drukarni we WrocławiuObsługujemy także klientów online, gwarantując wsparcie przy przygotowaniu pliku do wydruku. Najważniejsze jest jednak to, by dostarczyć do drukarni materiały o rozdzielczości 100 DPI (np. dla bilbordów rekomenduje się plik z materiałami w rozdzielczości 50 DPI). Upewnić należy się też, czy obraz jest wystarczająco ostry – pozwoli to uniknąć rozmycia na wydruku wielkoformatowym. 

Koszt druku wielkoformatowego

Koszt druku wielkoformatowego zależy od kilku czynników. Zaliczyć można do nich rodzaj materiału i samej reklamy, złożoność projektu graficznego i ilość jego elementów. Warto podkreślić, iż inna cena zostanie przygotowana dla flag do winderów i folii reklamowych, a inna dla bilbordów, roll-up’ów czy banerów. Wycena zależy też od formatu, czyli m2 zadruku. 

Zainteresowanych klientów zapraszamy na konsultacje – w kilka minut przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę druku wielkoformatowego, a przy większych zamówieniach zapewnimy atrakcyjne rabaty! Chcesz poznać szczegóły, zadzwoń już teraz.